Krakowskie Towarzystwo Przemys³owe

KTP mecenasem kultury

 

Online

 
Obecnie jest 3 i 0 online.

Mo¿esz zalogowaæ siê lub zarejestrowaæ nowe konto.

Statut Krakowskiego Towarzystwa Przemys³owego
.: Data publikacji 09-Pa¼-2019 :: Ods³on: 790 :: Recenzja :: Drukuj aktualn± stronê :: Drukuj wszystko:.

 

STATUT

 

KRAKOWSKIEGO TOWARZYSTWA PRZEMYS£OWEGO

 

Wstêp

 

 

Cz³onkowie za³o¿yciele Krakowskiego Towarzystwa Przemys³owego

 

DZIA£AJ¡C W PRZEKONANIU o konieczno¶ci podjêcia wspólnego wysi³ku dla rozwoju ekonomicznego regionu krakowskiego oraz Kraju,

 

STOJ¡C NA STANOWISKU, i¿ dla rozwoju ekonomicznego niezbêdne jest stopniowe znoszenie istniej±cych barier, które hamuj± aktywno¶æ ekonomiczn± obywateli i ich organizacji, wypracowanie zasad uczciwej konkurencji, stwarzanie stabilnych gwarancji prawnych owocno¶ci jednostkowego wysi³ku, a równocze¶nie budzenie indywidualnej przedsiêbiorczo¶ci, pomys³owo¶ci i pracowito¶ci, maj±cych podstawowe znaczenie dla naszego i przysz³ych pokoleñ,

 

OBAWIAJ¡C SIÊ, by opór ró¿norakich interesów specjalnych nie spowodowa³ zmarnowania ogromnych rezerw przedsiêbiorczo¶ci, pomys³owo¶ci i pracowito¶ci, maj±cych podstawowe znaczenie dla naszego i przysz³ych pokoleñ,

 

UZNAJ¡C, i¿ w walce o realizacjê powy¿szych celów niezbêdne jest stwarzanie klimatu wspó³pracy wszystkich Polaków, niezale¿nie od tego, czy reprezentuj± w³adzê, administracjê pañstwow±, czy s± zwyk³ymi obywatelami, którym le¿y na sercu rozwój naszego Kraju,

 

POSTANAWIAJ¡ POWO£AÆ KRAKOWSKIE TOWARZYSTWO PRZEMYS£OWE

 

Rozdzia³ I. Postanowienia ogólne

 

§ 1

1. Krakowskie Towarzystwo Przemys³owe, zwane w dalszej czê¶ci statutu Towarzystwem, posiada osobowo¶æ prawn±.

2. Nazwa Towarzystwa jest prawnie zastrze¿ona.

 

§ 2

Towarzystwo dzia³a na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.

 

§ 3

Siedzib± w³adz Towarzystwa jest miasto Kraków.

 

§ 4

  1. Dzia³alno¶æ Towarzystwa opiera siê na pracy spo³ecznej ogó³u cz³onków.
  2. Do prowadzenia swoich spraw, Towarzystwo mo¿e zatrudniaæ pracowników.
  3. Cz³onkowie Zarz±du Towarzystwa nie mog± otrzymywaæ wynagrodzenia za czynno¶ci wykonywane w zwi±zku z pe³nion± funkcj± cz³onka zarz±du.
  4. Postanowienia ust. 1 i 3 nie wykluczaj± wynagradzania cz³onków Towarzystwa – w tym cz³onków Zarz±du - z tytu³u okre¶lonych umow± konkretnych dzie³, przedsiêwziêæ lub prac na rzecz Towarzystwa wykraczaj±cych poza pe³nienie funkcji cz³onka Zarz±du.
  5. W umowach miêdzy Towarzystwem a cz³onkiem zarz±du oraz w sporach z nim Towarzystwo reprezentuje pe³nomocnik powo³any uchwa³± Walnego Zgromadzenia.

 

§ 5

Towarzystwo ma prawo u¿ywania pieczêci i odznak zgodnie z obowi±zuj±cymi w tym zakresie przepisami.

 

§ 6

Celem Towarzystwa jest propagowanie aktywno¶ci gospodarczej obywateli oraz zasad gospodarki rynkowej, a tak¿e kultywowanie cnót uczciwo¶ci w dzia³alno¶ci gospodarczej i w handlu oraz budzenie poczucia odpowiedzialno¶ci i aktywno¶ci w sprawach lokalnych, regionalnych i ogólnokrajowych w powy¿szym zakresie.

 

§ 7

  1. Towarzystwo realizuje cele ogólne, zapisane w preambule Statutu, a tak¿e cele szczegó³owe:

1) zrzeszanie osób zainteresowanych teori± i praktyk± gospodarcz±, tworzenie warunków dla rozszerzenia ich wiedzy i umiejêtno¶ci oraz zainteresowañ,

2) prowadzenie poradnictwa i informacji w zakresie dzia³alno¶ci gospodarczej,

3) dzia³alno¶æ o¶wiatowa i szkoleniowa, prowadzona poprzez pozaszkolne formy kszta³cenia, a w szczególno¶ci: organizowanie kursów, konferencji, odczytów i wystaw,

4) prowadzenie dzia³alno¶ci wydawniczej,

5) inicjowanie i popieranie prac naukowych oraz publicystyki gospodarczej, prowadzenie biblioteki, badañ, analiz i opracowywanie opinii,

6) organizowanie konkursów i przyznawanie nagród,

7) prowadzenie klubu dla cz³onków Towarzystwa,

8) obrona interesów przedsiêbiorców,

9) inicjowanie i udzielanie pomocy przy powstawaniu nowych przedsiêwziêæ gospodarczych, stowarzyszeñ, izb gospodarczych i fundacji,

10) dzia³alno¶æ literacka i artystyczna, organizowanie koncertów, widowisk i innych imprez.

 

  1. Towarzystwo realizuje swe cele tak¿e poprzez:

1)  wspó³pracê z pokrewnymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi,

2)  wspó³dzia³anie z administracj± pañstwow± i lokaln±, jednostkami gospodarczymi, instytucjami oraz organizacjami spo³ecznymi o podobnych celach dzia³ania.

 

§ 8

Towarzystwo mo¿e prowadziæ dzia³alno¶æ gospodarcz±, na ogólnych zasadach okre¶lonych
w odrêbnych przepisach. Dochód z dzia³alno¶ci gospodarczej Towarzystwa s³u¿y realizacji celów statutowych i nie mo¿e byæ przeznaczony do podzia³u miêdzy jego cz³onków.

 

Rozdzia³ II. Cz³onkowie Towarzystwa, ich prawa i obowi±zki

 

§ 9

1. W sk³ad cz³onków Towarzystwa wchodz±:

1) cz³onkowie zwyczajni,

2) cz³onkowie wspieraj±cy,

3) cz³onkowie honorowi.

2. Cz³onkiem zwyczajnym Towarzystwa mo¿e byæ ka¿da osoba fizyczna, która pragnie wnie¶æ swój wk³ad pracy w urzeczywistnianie celów Towarzystwa i z³o¿y pisemn± deklaracjê o przyst±pieniu do Towarzystwa.

3. Cz³onkiem wspieraj±cym Towarzystwa mo¿e byæ osoba fizyczna lub prawna zainteresowana dzia³alno¶ci± Towarzystwa, która zadeklarowa³a na jego rzecz pomoc finansow± lub rzeczow±.

Osoba prawna mo¿e byæ jedynie cz³onkiem wspieraj±cym Towarzystwa i dzia³a w Towarzystwie przez swojego przedstawiciela.

4. Przyjêcie w poczet cz³onków Towarzystwa nastêpuje na podstawie uchwa³y Zarz±du, podejmowanej bezwzglêdn± wiêkszo¶ci± g³osów.

5. Cz³onkiem honorowym mo¿e byæ osoba fizyczna, która wnios³a wybitny wk³ad w rozwój idei Towarzystwa lub w inny szczególny sposób wnios³a zas³ugi dla Towarzystwa.

6. Nadanie godno¶ci cz³onka honorowego nastêpuje przez Walne Zgromadzenie Cz³onków, na wniosek Zarz±du.

 

§ 10

Cz³onkowie maj± prawo:

1) czynnego i biernego prawa wyboru do w³adz Towarzystwa

2) korzystania z pomocy i urz±dzeñ Towarzystwa na zasadach okre¶lonych przez Zarz±d,

3) zg³aszania wniosków dotycz±cych dzia³alno¶ci Towarzystwa,

4) cz³onkowie wspieraj±cy i honorowi maj± prawo braæ udzia³ - z g³osem doradczym ­
w statutowych w³adzach Towarzystwa,

5) cz³onkowie honorowi zwolnieni s± z op³acania sk³adek cz³onkowskich.

§ 11

Cz³onkowie Towarzystwa s± zobowi±zani do przestrzegania jego statutu i uchwa³ w³adz Towarzystwa, przyczyniania siê - na miarê swych mo¿liwo¶ci - do realizacji celów Towarzystwa oraz do regularnego op³acania sk³adek cz³onkowskich.

 

§ 12

1. Cz³onkostwo Towarzystwa ustaje w wyniku:

1) dobrowolnego wyst±pienia zg³oszonego Zarz±dowi na pi¶mie,

2)  skre¶lenia z listy cz³onków na skutek rocznego zalegania z op³at± sk³adek cz³onkowskich,

3) wykluczenia z Towarzystwa w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem s±du powszechnego na karê utraty praw publicznych b±d¼ za czyn pope³niony z niskich pobudek,

4) wykluczenia z Towarzystwa w przypadku nieprzestrzegania statutu albo uchwa³ w³adz Towarzystwa lub naruszania zasad wspó³¿ycia spo³ecznego,

5) ¶mierci.

2. Skre¶lanie z listy cz³onków oraz wykluczanie z Towarzystwa nastêpuje na podstawie prawomocnej uchwa³y Zarz±du. Uchwa³ê o wykluczeniu Zarz±d podejmuje bezwzglêdn± wiêkszo¶ci± g³osów.

3. Od uchwa³y Zarz±du o skre¶leniu lub wykluczeniu z Towarzystwa przys³uguje - w terminie 30 dni od dorêczenia uchwa³y - odwo³ania do Walnego Zgromadzenia. Uchwa³a Walnego Zgromadzenia podjêta w wyniku rozpatrzenia odwo³ania jest ostateczna.

 

Rozdzia³ III.  W³adze Towarzystwa.

 

§ 13

  1. W³adzami Towarzystwa s±:

1)    Walne Zgromadzenie, 

2)    Zarz±d,

3) Komisja Rewizyjna.

  1. Kadencja w³adz Towarzystwa trwa 5 lat.
  2. Uchwa³y w³adz - za wyj±tkiem przypadków okre¶lonych w statucie - zapadaj± zwyk³± wiêkszo¶ci± g³osów w obecno¶ci co najmniej po³owy uprawnionych. Obrady Walnego Zgromadzenia zwo³anego w drugim terminie s± prawomocne bez wzglêdu na liczbê obecnych.

 

§ 14

1. Walne Zgromadzenie jest najwy¿sz± w³adz± Towarzystwa i mo¿e byæ zwyczajne lub nadzwyczajne.

2. W Walnym Zgromadzeniu bior± udzia³ z g³osem stanowi±cym wszyscy cz³onkowie zwyczajni Towarzystwa, a z g³osem doradczym osoby zaproszone.

 

§ 15

Do kompetencji Walnego Zgromadzenia nale¿y:

1) uchwalanie programu dzia³alno¶ci Towarzystwa,

2) wybór Zarz±du i Komisji Rewizyjnej oraz rozpatrywanie sprawozdañ z ich dzia³alno¶ci,

3) uchwalanie zmian statutu Towarzystwa i podejmowanie uchwa³y o rozwi±zaniu Towarzystwa

4) uchwalanie regulaminu wyborczego i innych regulaminów wewnêtrznych Towarzystwa,

5) ustalanie wysoko¶ci sk³adek cz³onkowskich oraz ustanawianie wpisowego i jego wielko¶ci,

6) rozpatrywanie odwo³añ od uchwa³ Zarz±du o skre¶leniu z listy cz³onków lub wykluczeniu z Towarzystwa,

7) podejmowanie uchwa³ w sprawach przedstawionych przez Zarz±d, Komisjê Rewizyjn± oraz cz³onków Towarzystwa, o ile nie s± zastrze¿one do kompetencji innych w³adz Towarzystwa,

8) nadawanie i pozbawianie godno¶ci cz³onka honorowego.

 

§ 16

1. Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwo³ywane jest przez Zarz±d raz na piêæ lat.

2. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwo³uje Zarz±d z w³asnej inicjatywy lub na ¿±danie Komisji Rewizyjnej albo na wniosek 1/3 cz³onków, w ci±gu 6 tygodni od otrzymania ¿±dania, wniosku lub podjêcia uchwa³y, zamieszczaj±c w porz±dku dziennym obrad sprawy okre¶lone przez wnioskodawców. Przedmiotem obrad nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia mog± byæ wy³±cznie sprawy objête porz±dkiem obrad okre¶lonym w uchwale o jego zwo³aniu.

 

§ 17

O terminie i miejscu Walnego Zgromadzenia oraz proponowanym porz±dku obrad Zarz±d zawiadamia cz³onków co najmniej na dwa tygodnie przed terminem jego rozpoczêcia.

 

§ 18

1. Zarz±d kieruje dzia³alno¶ci± Towarzystwa, podejmuje decyzje we wszelkich sprawach nie zastrze¿onych na podstawie statutu lub uchwa³ Walnego Zgromadzenia do kompetencji innych w³adz.

2. Zarz±d sk³ada siê z 3-15 cz³onków i wybiera ze swego grona prezesa, sekretarza i skarbnika. Ponadto Zarz±d mo¿e dokonaæ wyboru do 3 wiceprezesów.

3. Zarz±d mo¿e dokooptowaæ do swego sk³adu nowych cz³onków na miejsce cz³onków ustêpuj±cych, w liczbie nie przekraczaj±cej 1/3 sk³adu Zarz±du pochodz±cego z wyboru.

 

§ 19

Do zakresu dzia³ania Zarz±du nale¿y:

1. wykonywanie uchwa³ Walnego Zgromadzenia,

2. ustalanie planów dzia³alno¶ci i bud¿etu Towarzystwa oraz zatwierdzanie sprawozdañ z ich wykonania,

3. zwo³ywanie Walnych Zgromadzeñ,

4. powo³ywanie i rozwi±zywanie komitetów, sekcji i komisji oraz uchwalanie ich regulaminów a tak¿e nadzorowanie i koordynacja ich dzia³alno¶ci,

5. podejmowanie decyzji w sprawach maj±tkowych Towarzystwa,

6. reprezentowanie Towarzystwa na zewn±trz i dzia³anie w jego imieniu,

 7. rozpatrywanie sporów wynik³ych w obrêbie Towarzystwa.

§ 20

  1. Posiedzenia Zarz±du zwo³ywane s± w miarê potrzeby nie rzadziej jednak ni¿ 4 razy w roku.
  2. Organizacjê i tryb pracy Zarz±du okre¶la regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie.

 

§ 21

1. Komisja Rewizyjna jest organem kontroli Towarzystwa.

2. Komisja Rewizyjna sk³ada siê z 3-7 cz³onków i wybiera ze swego grona przewodnicz±cego, wiceprzewodnicz±cego i sekretarza.

3. Komisja Rewizyjna mo¿e dokooptowaæ do swego sk³adu nowych cz³onków na miejsce cz³onków ustêpuj±cych w liczbie nie przekraczaj±cej 1/3 sk³adu komisji pochodz±cego z wyboru.

 

 

§ 22

Do zakresu dzia³ania Komisji Rewizyjnej nale¿y:

1)    kontrola ca³okszta³tu dzia³alno¶ci, a w szczególno¶ci gospodarki finansowej Towarzystwa,

2)    kontrola op³acania sk³adek cz³onkowskich,

3)    sk³adanie Walnemu Zgromadzeniu sprawozdania wraz z ocen± dzia³alno¶ci i wnioskiem w przedmiocie absolutorium dla ustêpuj±cego Zarz±du,

4)    przedstawianie Zarz±dowi wniosków w sprawie dzia³alno¶ci Towarzystwa.

 

 

§ 23

1. Kontrola ca³okszta³tu dzia³alno¶ci Towarzystwa odbywa siê co najmniej raz do roku.

2. Cz³onkowie Komisji Rewizyjnej maj± prawo uczestnictwa w posiedzeniach Zarz±du z g³osem doradczym oraz wgl±du do dokumentów Towarzystwa.

3. Organizacjê oraz tryb pracy Komisji Rewizyjnej okre¶la regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie.

 

Rozdzia³ IV. Maj±tek Towarzystwa.

 

§ 24

1. Maj±tek Towarzystwa stanowi± nieruchomo¶ci, ruchomo¶ci i fundusze.

2. Maj±tek Towarzystwa powstaje ¿ wpisowego, sk³adek cz³onkowskich, darowizn, zapisów, dotacji, dochodów z maj±tku Towarzystwa i dochodów z w³asnej dzia³alno¶ci.

 

§ 25

Dla wa¿no¶ci o¶wiadczeñ woli, pism i dokumentów w przedmiocie praw i obowi±zków maj±tkowych Towarzystwa, wymagane s± podpisy dwóch cz³onków Zarz±du, w tym prezesa lub jednego
z wiceprezesów.

 

§ 26

Towarzystwo prowadzi gospodarkê finansow± oraz rachunkowo¶æ zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami.

 

 

 

Rozdzia³ V. Zmiana statutu i rozwi±zanie Towarzystwa.

 

§ 27

1. Zmiana statutu i rozwi±zanie siê Towarzystwa wymagaj± uchwa³y Walnego Zgromadzenia podjêtej wiêkszo¶ci± 2/3 g³osów w obecno¶ci ponad po³owy osób uprawnionych do g³osowania.

2. W razie podjêcia uchwa³y o rozwi±zaniu Towarzystwa, Walne Zgromadzenie zadecyduje
o przeznaczeniu maj±tku Towarzystwa.

 

 

 

 

.: Powrót do dzia³u Strony :: Powrót do spisu tekstów :.

Last Night of the Proms in Cracow

 

Festiwal Muzyki Polskiej w Moskwie

 

Logowanie

 




 


Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj siê!

Krakowskie Towarzystwo Przemys³owe
ul. Basztowa 3/16, 31-134 Kraków

tel.: +48 508 098 800, e-mail: katepe@ktp.org.pl
NIP: 6760017386, REGON: 001351658, KRS: 0000046686

Konto: PKO BP S.A. nr 12 1020 2892 0000 5502 0117 1560

Powered by the AutoTheme HTML Theme System
Page created in 0,024817 Seconds